konsolidacja

Niektórzy uważają / piszą, że kredyt konsolidacyjny jest (może być) tańszy od tych kredytów które zostały nim skonsolidowane. Przyznam, że nigdy nie pokusiłem się przeprowadzenie stosownej kalkulacji ale uważam, że nie ma sensu tracić na to czasu, bo odpowiedź jest znana z góry. Kredyt konsolidacyjny nie może być tańszy od skonsolidowanych, bo gdyby tak było, to bank który udzielił kredytu konsolidacyjnego (spłacając za kredytobiorcę jego wcześniejsze zobowiązania kredytowe) straciłby na tym.

Weźmy na pod lupę kredyt konsolidacyjny, nie ważne z którego banku. Bierze się taki kredyt po to, aby zastąpić nim dotychczas spłacany kredyt, czasem więcej niż jeden w sytuacji gdy kredytobiorca nie jest już w stanie spłacać rat kredytu zgodnie z harmonogramem w umowie o kredyt. Bank z którym taki kredytobiorca podpisuje umowę o kredyt konsolidacyjny, przejmuje na siebie obowiązek spłaty takiego kredytu a kredytobiorca spłaca w tym banku właśnie kredyt konsolidacyjny który ma niższe raty.

Jednak kredyty konsolidacyjne mogą opłacać się w innym wymiarze. Jeżeli kredytobiorca nie skorzysta z konsolidacji kredytów z których spłacaniem zaczyna mieć problemy, to finał może być taki, że z powodu zaległości w spłacie banki wypowiedzą mu umowy o kredyt i egzekucją kredytów zajmie się komornik, scenariusz może być na przykład taki: http://kredo.net.pl/problemy-ze-splata-kredytow/. A w związku z powyższym mogą powstać takie dodatkowe koszty i niedogodności po stronie kredytobiorcy – dłużnika, że można będzie stwierdzić iż owszem, kredyt konsolidacyjny opłaca się, gdyż gdyby został zaciągnięty, to nie doszłoby do takiej sytuacji.

Niższa rata kredytu generalnie to większe prawdopodobieństwo tego, że kredytobiorca podoła spłacie takiego kredytu. Ma to jednak też ten minus, że kredyt z niską ratą spłacany jest dłużej niż kredyt z ratą wyższą a w związku z tym, taki kredyt z niższa ratą będzie droższy gdyż przez dłuższy okres czasu naliczane są odsetki od kredytu. Mimo tego jednak, w przypadku kredytu długoterminowego i w wysokiej kwocie jak zwłaszcza kredyt hipoteczny, wybrałbym niższa ratę – kredyt na dłuższy okres. W tak długim okresie czasu istnieje bowiem stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo tego, że pogorszy się sytuacja finansowa kredytobiorcy. Wtedy niższe raty w takim trudnym okresie jeszcze może poradzi spłacać, ale wyższe może już nie, a różnice w wysokości raty mogą być znaczne. Poza tym, w przypadku niektórych ofert kredytów możliwa jest spłata przed terminem bez płacenia prowizji z tego tytułu.

kategoria: kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *