kredyt konsumpcyjny

Tak się złożyło, że sąsiad buduje dom z własnych środków rodzinnych ale trochę się pomylił w szacunkach i zabrakło im pieniędzy a chcieliby go skończyć do jesieni aby zima już w nim zamieszkać. Trudno im oszacować też, czy jest sens brać kredyt hipoteczny, zapytali mnie czy może konsumpcyjny wystarczyłby i byłby w sumie tańszy? Jak to w praktyce bywa w podobnych sytuacjach, czy opłaca się wziąć kredyt konsumpcyjny na sfinansowanie dokończenia budowy nieruchomości? Jak sądzą, proceduralnie chyba jest o wiele łatwiejszy i szybszy do osiągnięcia od kredytu hipotecznego?

Taki jak wyżej dylemat może mieć sporo osób, odpowiedzmy więc i publicznie. Krótkoterminowy kredyt konsumpcyjny jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli potrzeby inwestora budowlanego nie przekraczają około 20 tysięcy złotych. Procedura zaciągnięcia takiej pożyczki jest stosunkowo prosta i najczęściej nie trwa dłużej, niż dwa tygodnie. Wniosek o taki kredyt jest mało skomplikowany a zabezpieczeniem na ogół może być pisemne zobowiązanie kredytobiorcy, ewentualnie poręczenie jednego lub dwóch żyrantów. Ogromną zaletą kredytu konsumpcyjnego jest fakt, że bank nie pyta o przeznaczenie pieniędzy, co inaczej wygląda przy kredycie budowlanym – hipotecznym, gdy bank monitoruje całą inwestycję. Jest to ważne, jeśli prowadzi się budowę domu systemem gospodarczym i nie można w żaden sposób udokumentować wszystkich poniesionych wydatków.

Kredyt konsumpcyjny jest doskonałym rozwiązaniem, pod warunkiem, że budowa zmierza ku końcowi i do zrobienia zostały właściwie szczegóły. Najczęściej maksymalna kwota kredytu konsumpcyjnego nie przekracza sześciu miesięcznych dochodów brutto kredytobiorcy. W nielicznych przypadkach banki udzielają takiego kredytu w wysokości 10 krotnych zarobków miesięcznych, ale w takich przypadkach potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie majątkowe, lub hipoteczne, albo poręczenie kilku żyrantów. Niestety kredyt konsumpcyjny ma też swoje wady. Okres spłaty pożyczki w zależności od jej wysokości i banku, wynosi od pół roku do dwóch lat. Inwestor spłaca pełną ratę kapitałową od całej kwoty kredytu, wraz z nominalnymi odsetkami.

Odsyłamy też do tekstu na innym blogu: Pożyczka hipoteczna czy kredyt konsumpcyjny? – dobre uzupełnienie zagadnienia.

kategoria: kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *