kredyt obrotowy

Ostatnio często widuję reklamę kredytu obrotowego Reiffeisen Bank reklamowanego jako najdłuższy (bo na trzy lata) kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Czy to naprawdę rekordzista pod tym względem? Wpisałem w Google „kredyt obrotowy na trzy lata” i jednak wyskoczyło mi też parę innych reklam z innych banków, oferujących kredyty obrotowe na okres trzech lat. Z tym, że Reiffeisen oferuje ten obrotowy kredyt w rachunku bieżącym i być może w związku z tym jest to faktycznie najdłuższy kredyt w Polsce.

Inna opcja to kredyt w rachunku kredytowym. Tylko że z tego co się orientowałem, praktycznej różnicy wcale być nie musi pomiędzy kredytem w rachunku bieżącym a w rachunku kredytowym. Na dwóch portalach finansowych przeczytałem że kredyt obrotowy w rachunku kredytowym nie może służyć do regulowania zobowiązań wobec kontrahentów (dokładnie chyba było napisane że do przeprowadzania rozliczeń z kontrahentami). To jeśli tak, to w takim razie do czego miałby służyć taki kredyt? Z definicji przecież kredyt obrotowy służy do finansowania bieżącej działalności gospodarczej a więc np. do zakupu surowców. No to przecież dokonując zakupu surowców firma zaciąga zobowiązanie wobec kontrahenta – dostawcy, zobowiązanie z odroczonym terminem zapłaty, czyż nie? I kredyt obrotowy w tym także w rachunku kredytowym też umożliwia dokonanie zapłaty… Zresztą, oto cytat ze strony www jednego z banków spółdzielczych – oferty kredytu obrotowego w rachunku kredytowym, do czego służy: „poprawa płynności finansowej firmy – umożliwia terminowe regulowanie zobowiązań i finansowanie majątku obrotowego – zawsze możesz skorzystać ze środków kredytowych”. Co więcej, odnawialnym kredytem może być nie tylko kredyt obrotowy w rachunku bieżącym ale w kredytowym również.

Czy czegoś nie rozumiem? Jeżeli tak, to zapraszam do wypowiedzenia się w komentarzach.

kategoria: kredyty

2 myśli nt. „Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym

  1. Mam firmowy kredyt odnawialny na koncie firmowym w Banki kiedy go nie wykorzystuje wcale, to bank mimo tego nalicza sobie i odciąga z konta mojego prowizję za niewykorzystanie kredytu. Pytanie, czy jest to gdzieś w jakiejś ustawie zapisane a jak tak, to czy może mi Pan pomóc znaleźć taki przepis?

    • Przepis uprawniający bank do pobierania prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu, w tym także od niewykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego znajduje się w Ustawie Prawo bankowe i jest to art. 77 który stanowi, że umowa kredytu może określać, że od kredytu postawionego do dyspozycji kredytobiorcy i przez niego niewykorzystanego przysługuje bankowi odrębna prowizja. Zwróćmy uwagę na to, że przepis ten nie nakazuje pobierać za to prowizji ale zezwala na to. Zmierzam do tego, że może są banki które prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego dla firmy prowizji nie pobierają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *